Mednarodni študenti in zdravstvena komunikacija v Sloveniji

Urednik: Marija Milavec Kapun, Monika Kavalir
Monografija izhaja iz projekta IKTERUS – Izboljšanje komunikacije s tujimi študenti v Zdravstvenem domu za študente Univerze v Ljubljani in naslavlja problematiko informiranosti mednarodnih študentov o zdravstvenem zavarovanju in pravicah, ki jim pripadajo glede na njihov status in državo izvora, njihovega dostopa do zdravstvenih storitev ter komunikacijo zdravstvenih vsebin s strani pristojnih inštitucij (predvsem visokošolskih zavodov in zdravstvenih ustanov, pa tudi širše). Monografijo sestavljajo trije sklopi. Prvi sklop obsega tri teoretično obarvana poglavja, v katerih so predstavljene teoretične osnove o migracijah na splošno in o mednarodnih študentih pri nas. Podane so nekatere teoretične podlage o identiteti, akulturaciji in oblikah mobilnosti študentov. Drugi sklop vključuje predstavitev projekta in potek dela na projektu s poudarkom na aktivni vključenosti študentov. Tretji, osrednji, sklop pa vključuje predstavitev izjemno bogatih rezultatov projekta in izvedenih raziskav na področjih zdravstvenega varstva mednarodnih študentov, njihove zdravstvene pismenosti, jezikovnih kompetenc zdravstvenih delavcev ter jezikoslovnih in grafičnih vidikov podajanja informacij mednarodnim študentom v različnih jezikih. Podana so ključna spoznanja in priporočila, ki izhajajo iz projekta IKTERUS, izvedenih raziskav in drugih interakcij z različnimi deležniki ter aktivnosti na projektu. Projekt predstavlja prvo sistematično proučevanje problematike in izzivov mednarodnih študentov z vidika komunikacije, dostopnosti zdravstva in deloma tudi vključevanja v okolje.

Leto izida: 2023

14. 05. 2024
Oddelek za sociologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Predavanje o Nebi Rubin in fotografska razstava Tu ostanemo