ŠTUDIJSKI OBISK: Between Memory and Oblivion, Stara Gradiška 1942-2022

Kje: Hrvaška- Zagreb, Jasenovac, Stara Gradiška

Rok prijave: 7. 7. 2022

Področje: pedagogika spominjanja

Udeležba je brezplačna, povrnjeni pa so tudi potni stroški.

Mednarodna delavnica in študijski obisk “Stara Gradiška: 1942-2022” je namenjena spominu na 80. obletnico prihoda Diane Budisavljević* v taborišče Stara Gradiška. Obeležitev se bo odvijala v Sari Gradiški, območju, ki sodi pod okrilje Spominskega parka in muzeja v Jesenovcu.

Dogodek je del projekta Between Memory and Oblivion: prostori spominjanja druge svetovne vojne.  Projekt je namenjen spodbujanju spomina na drugo svetovno vojno, razpravi o spominskih krajih druge svetovne vojne (nekdanja koncentracijska taborišča, taborišča prisilnega dela, ubijalska taborišča, taborišča, ki so bila mesta, zapori …) in boju proti zapuščenosti in pozabi, s katero se ti kraji pogosto soočajo. Kraje spomina v različnih evropskih državah obravnava s poudarkom na transnacionalnih razsežnostih holokavsta in drugih genocidov, pri tem pa upošteva tudi lokalne in regionalne vidike.

Starostne omejitve za udeležbo ni. Dogodek je brezplačen.

Komu je dogodek namenjen? Vsem, ki jih zanima učenje iz zgodovine in so pripravljeni aktivno sodelovati pri programu.

Prijave zbiramo do 7. julija preko TEGA OBRAZCA.

Za dodatne informacije se obrnite na: sasa@zavodapis.si

Projekt je razvila Documenta (Hrvaška) z evropskimi partnerji: MMH Dachau in Univerzo v Regensburgu (Nemčija), Associazione 4704 in Topografia per la storia (Italija) ter Zavod APIS in Socialna akademija (Slovenija).

*Dana Budisavljević, žena uglednega zagrebškega zdravnika, je med drugo svetovno vojno iz ustaških taborišč rešila na tisoče otrok. Z nekaj prijatelji je v svojem stanovanju organizira tvegano kampanjo, s katero je rešila gotove smrti več kot deset tisoč otrok. Gre za eno največjih humanitarnih zgodb druge svetovne vojne, a Dianino ime je zaradi njenega avstrijskega porekla za dolga leta izbrisano iz zgodovine. Zanjo niso nikoli slišali niti otroci, ki jim je rešila življenje.

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Informacije glede vpisov, zaključevanja in nadaljevanja študija ter menjav izbirnih predmetov

Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko

Sprememba GU Marija Mojca Peternel