Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Predavanje Primarna progresivna afazija: uporaba cerebralnega tDCS-a za izboljšavo jezikovnih kompetenc, dr. Stephanie Keulen, Vrije Universiteit Brussel

Termin: 9. marec ob 15.30

Kraj: predavalnica 02 Filozofske fakultete, Aškerčeva 2, Ljubljana

Opis: Primarno progresivno afazijo pogosto označujejo kot demenco jezika. Osnovne patologije lahko vključujejo degeneracijo frontotemporalne možganske skorje in Alzheimerjevo bolezen. Transkranialna stimulacija z direktnim električnim tokom (tDCS) je nevromodulacijsko orodje, ki se uporablja pri bolnikih z afazijo z namenom izboljšanja terapevtskega učinka. Cerebelarni tDCS (CBtDCS) je uporabljen manj pogosto, vendar zaradi prekrižanih cerebro-cerebelarnih povezav in zaradi poznejše degeneracije v primerjavi z drugimi možganskimi območji ni nelogična izbira pri populaciji s PPA. Predstavljamo protokol, ki uporablja CBtDCS pri (dvojezičnih) bolnikih s PPA.

Sprememba GU Alenka Cedilnik

Oddelek za arheologijo