Uvod v koptske študije

Utrinek z dogodka

V okviru Leta dediščine je 23. 10. 2024 v Modri sobi potekal intenzivni seminar Uvod v koptske študije, ki sta ga v sodelovanju s Filozofsko fakulteto (Oddelek za filozofijo) organizirala Inštitut za študije meništva in kontemplativne znanosti in iniciativa SloveNile: Slovensko-egipčanska platforma za dediščinsko znanost. Srečanje sta otvorili dr. Noha Magdie Elrafie (Mednarodna pisarna, Univerza Ain Shams, Egipt) in Anja Golec (Mednarodna pisarna UL FF), ki sta udeležencem orisali možnosti študijskih izmenjav med Univerzo v Ljubljani in Univerzo Ain Shams v Kairu. Doc. dr. David Movrin (Oddelek za klasično filologijo UL FF) je predstavil mednarodno revijo Clotho, ki izhaja pri Založbi UL in predstavlja priložnost tudi za znanstvene prispevke s področja koptskih študij. Sledila je serija treh predavanj o koptski zgodovini, koptskem jeziku in razvoju koptske umetnosti, ki sta jih pripravila prof. dr. Maher Eissa (Univerza v Leidnu/Univerza v Fajumu) in dr. Ahmed Nakshara (Univerza Ain Shams).

Zadnje novice

Dediščina vonjav v središču strokovne pozornosti: Prof. dr. Mojca Ramšak o kulturnem pomenu vonja

Prof. Ramšak je imela predavanje tudi v Slovanski knjižnici v Ljubljani.

Novosti Znanstvene založbe Filozofske fakultete

Sodelovanje dr. Zwittra na delavnici Sedanje okoljskozgodovinske raziskave

Dr. Zwitter je predstavil referat Interdisciplinarna okoljska zgodovina travnikov v Vzhodnih Alpah, 1500–1950.