Novosti Znanstvene založbe Filozofske fakultete

Pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete so izšle nove knjige:

• Veronika Zavratnik, Mateja Habinc (ur.): Rokodelstvo na Slovenskem

Publikacija Rokodelstvo na Slovenskem: sodobni izzivi in perspektive predstavlja pomemben korak k povezovanju različnih akterjev in akterk na polju (tradicionalnega) rokodelstva in obrti. S povezovanjem obrtnikov, rokodelcev, etnologov in drugih strokovnjakov ter odločevalcev in pristojnih institucij publikacija nudi pomemben vpogled v obravnavano področje. Predstavlja pregled delovanja različnih institucij, povezanih z rokodelskimi dejavnostmi, in si zastavlja vprašanja, povezana s prenosom rokodelskih znanj in veščin ter njihove sodobne interpretacije in uporabnosti.

Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL .

• Olga Markič (ur.): Alma Sodnik in njeno filozofsko delo

Monografija združuje razprave o filozofskem delu prve profesorice filozofije in prve dekanje na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Njeno delo še ni bilo osvetljeno v taki obliki, čeprav je pomembno zaznamovala Oddelek za filozofijo. Kot prva doktorandka filozofije na ljubljanski univerzi (1923) je doživljala usodo mnogih žensk znanstvenic takratnega obdobja – šele po koncu druge svetovne vojne je bila promovirana v izredno in nato redno profesorico. […] Monografija opozarja na Almo Sodnik kot pomembno žensko, ki je zaznamovala znanstveni in kulturni prostor prve polovice dvajsetega stoletja v Sloveniji ter tudi širše v evropskem prostoru, a je, tako kot mnoge druge znanstvenice, ostala prezrta. Knjiga je izšla v sozaložništvu z založbo Slovenska matica.

Knjiga je na voljo v Knjigarni FF.

• Barbara Samaluk: Prehodi od izobraževanja na trg dela: poskusi vstopanja v poklice blaginje in vključevanja na (trans)nacionalni trg dela

Monografija razkrije poskuse in strategije vstopanja sedanje generacije v nacionalno regulirane poklice na področjih vzgoje in izobraževanja ter v socialnem varstvu. Ob tem izpostavi tudi nevidno delo, učenje in tveganja, ki jih študenti, brezposelni diplomanti in prekarni začetniki prevzemajo nase v procesu vstopanja na trg dela in iskanja trajne in/ali varne zaposlitve na slovenskem ali na širšem EU trgu.

Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.

31. 01. 2023

Skupina 18 univerzitetnih učiteljev iz Butana na obisku na Univerzi v Ljubljani

30. 01. 2023

Svečana podelitev nazivov redna profesorica in redni profesor Univerze v Ljubljani