Doc. dr. Dušan Mlacović: Metodološki izzivi preučevanja poznosrednjeveškega Kopra

Predavanje doc. dr. Mlacovića

O predavanju

Arhiv koprske komune je bil med letoma 1944 in 2016 nedostopen, danes ga hranijo v Beneškem državnem arhivu (Archivio di Stato di Venezia). Po opravljenem pregledu vsebine zgodovinskih virov s konca 14. stoletja, ki tvorijo najstarejši del tega arhiva, lahko trdimo, da je bil poznosrednjeveški Koper veliko in uspešno jadransko mesto, v vseh ozirih primerljivo s poznosrednjeveškima Dubrovnikom in Zadrom. Kako se v novih okoliščinah metodološko spopasti z zgodovino in dediščino velikega in uspešnega poznosrednjeveškega mesta, o katerem ne vemo skoraj nič?

Doc. dr. Dušan Mlacović je predavatelj srednjeveške zgodovine na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Od oktobra 2023 vodi triletni temeljni raziskovalni projekt Urbana morfologija Kopra v poznem srednjem veku (projekt sofinancira ARIS – Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije).

Dušan Mlacović: Metodološki izzivi preučevanja poznosrednjeveškega Kopra

Gostovanje dr. Gregorja Modra in dr. Bare Kolenc na ameriških univerzah

Dr. Bara Kolenc in dr. Gregor Moder (foto: Ana Kovač in Voranc Vogel)

Brumnovo priznanje za gradiva Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik