11.04.2019

Predavanje izr. prof. dr. Nataša Vampelj Suhadolnik: Zbirateljska kultura in vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji

17. april 2019 ob 17:00 v predavalnici 08 (EARL, FDV).

CIKLUS JAVNIH PREDAVANJ V SODELOVANJU Z EARL-om (RAZISKOVALNIM SREDIŠČEM ZA VZHODNO AZIJO, FDV)

Raziskovalno središče za Vzhodno Azijo (EARL) z japonskim, kitajskim, korejskim in tajvanskim kotičkom je rezultat skupnih prizadevanj FF in FDV, da s pomočjo partnerskih institucij v Vzhodni Aziji zagotovimo široko dostopnost virov, informacij in povezav s to regijo. V letu 2019 bodo ob stoletnici UL sodelavci Oddelka za azijske študije skupaj z gosti  pripravili ciklus mesečnih javnih predavanj o različnih političnih, ekonomskih, družbenih, kulturnih in idejnih vprašanjih sodobne Vzhodne Azije.

17. april 2019 ob 17:00 v predavalnici 08 (EARL, FDV).

Nataša Vampelj Suhadolnik

Zbirateljska kultura in vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji

Predavanje bo prvič sistematično predstavilo vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji, ki se nahajajo v različnih slovenskih muzejih in drugih institucijah. Glede na trenuten popis, ki ga na Oddelku za azijske študije izvajamo od leta 2012, v slovenskih institucijah hranijo 13 različnih zbirk vzhodnoazijskega porekla. Zbirke in posamične predmete, ki bolj ali manj živijo »speče življenje« v depojih muzejev ter tako ostajajo neraziskani in javnosti neznani, so konec 19. in v začetku 20. stoletja na slovenska tla prinesli ali poslali popotniki, misijonarji, pomorščaki in drugi, ki jih je pot zanesla v Vzhodno Azijo.

Na predavanju bomo poleg predstavitve celotnega vzhodnoazijskega gradiva poskušali rekonstruirati medkulturne stike med slovenskim in vzhodnoazijskim prostorom, pri čemer bomo osvetlili tudi specifični položaj slovenskega prostora v zgodovini evroazijskih zbirateljskih povezav. Iz zgodovine nastajanja zbirk, kuriozitetnih, popotniških, misijonarskih, protokolarnih in drugih, lahko namreč razberemo tudi obrobni značaj slovenskega prostora glede na središče predkolonialnih, kolonialnih in postkolonialnih razmerij moči.

SLIKA: Alma M. Karlin s svojo zbirko (vir: Rokopisna zbirka NUK)

SLIKOVNO GRADIVO

10.04.2019

Gostujoči predavanji Centra za tajvanske študije

Čas in lokacija: torek, 16. april, ob 14:40 v Modri sobi (Filozofska fakulteta, UL).

Vljudno vabljeni na gostujoči predavanji:

“Hong Kong’s ‘One Country-Two Systems’ Framework: resistance, retrogression and resurgence?” Dr Malte Philipp Kaeding (University of Surrey, UK)

“Is the China Model replicable?” Dr Heidi Wang-Kaeding (Trinity College Dublin, Ireland)

Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku. Več o predavanju v prilogiicon pdf.

01.04.2019

Predavanje prof. Wen-cheng Lina: "Sino-American Competition in the Indo-Pacific and Cross-Strait Relations"

Ponedeljek, 8. april, ob 16:20 v Modri sobi FF

Vljudno vabljeni na gostujoče predavanje: "Sino-American Competition in the Indo-Pacific and Cross-Strait Relations," ki ga bo izvedel prof. Wen-cheng Lin (National Sun Yat-sen University, Taiwan).

Čas in lokacija: ponedeljek, 8. april, ob 16:20 v Modri sobi (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani). Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dr. Wen-cheng Lin is Professor in the Institute of China and Asia-Pacific Studies in National Sun Yat-sen University (NSYSU), Chairman of the Taiwan Society of Japan Studies, and President of the Foundation on Asia-Pacific Peace Studies. Dr. Lin is a member of both the Committee of International Affairs, Taipei City Government, and the Committee of Cross-strait Affairs, Tainan City Government, as well as an adviser to the Strait Exchange Foundation (SEF).

Dr. Lin was Senior Adviser (a government ministerial-level position) to President Chen in the National Security Council in 2003-2004 and served as President of the Taiwan Foundation for Democracy (TFD) in 2006-2010. He served as Dean of College of Social Sciences in 2006-2007 &2009-2015. Before joining the National Security Council, Dr. Lin was Director for both the Institute of Mainland China Studies and Sun Yat-sen America Center, National sun Yat-sen University.

Dr. Lin earned his MALD and Ph.D. from the Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts University in the United States. His research interest includes China’s foreign policy, cross-strait relations, East Asia Security, and US foreign policy. He has published two books, co-authored four books, and more than one hundred articles in both Chinese and English.

SLIKOVNO GRADIVO

DATOTEKE